Logicznym następstwem działania "Komercjalizuj z sąsiadem" jest wspieranie międzyuczelnianych pomysłów o znaczącym potencjale komercjalizacyjnym i rozwojowym. W ramach WAK powstanie Inteligentna Chmura Mapy Kompetencji, która pozwoli na inwentaryzację wszystkich zasobów Politechnik w aspekcie: intelektualnym, aparaturowym oraz doświadczeń projektowych, wdrożeniowych i komercjalizacyjnych. Jej kluczową funkcjonalnością będzie inicjowanie interakcji pomiędzy poszczególnymi zasobami celem optymalizacji posiadanych przez Politechniki potencjałów. Pozwoli to między innymi na utworzenie i rozwijanie Sieci Uczelnianych Laboratoriów Akredytowanych.
Dzięki usystematyzowaniu możliwości Politechnik w obszarze B+R i wskazaniu optymalnych relacji pomiędzy nimi, możliwe będzie zbudowanie systemu wspierania przedsiębiorczości akademickiej w aspekcie wdrożeń. Ogłoszony zostanie coroczny konkurs (INNOSPIN) na demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Mając na uwadze rozwój przedsiębiorczości akademickiej, demonstratory o największym potencjale będą mogły uzyskać wsparcie finansowe na samodzielne wejście na rynek, w ramach funduszu zalążkowego. Jest to szczególnie istotne, by nie uzależniać potencjału B+R wyłącznie od finansowania ze strony przedsiębiorstw, lecz zapewnić wsparcie finansowe i organizacyjne od uczelni, będących źródłem naukowym tych inicjatyw.
Takie podejście pozwoli na wykorzystanie efektu synergii generując równocześnie zarówno rozwiązania gotowe do wejścia na rynek jak i finansowanie dla tych, które będą komercjalizowane z poziomu uczelni. Zapewni to dodatkową korzyść instytucjonalną – uczelnie będą nie tylko naukowym partnerem komercjalizacji wyników badań, ale staną się końcowym beneficjentem finansowym opracowanych rozwiązań.