Strona: Politechnika Rzeszowska w SUGAR Network - wizyta w Karlsruhe oraz szkolenie HPI d-school / Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

2024-03-15
, red.  Paweł Kuraś, Ewelina Nycz, Wojciech Strojny
SUGAR Network

W dniach 10-12 marca 2024 r. delegacja złożona z Prorektora Jarosława Sępa, Pawła Kurasia i Wojciecha Strojnego odbyła wizytę w Karlsruche w Niemczech. Celem wizyty było przystąpienie do międzynarodowej sieci SUGAR Network oraz zapoznanie się z dotychczasowymi postępami projektów realizowanych w ramach sieci w bieżącym roku, podczas SUGAR Winter Presentation, która odbyła się w przestrzeni Delta uczelni KIT (Karlsruhe Institute of Technology).

Podczas wizyty przedstawiono projekty realizowane przez zespoły z różnych uczelni, organizacji i firm, w tym:

• Hasso Plattner Institute (HPI)
  • HPI d-school
  • KYOTO Design Lab,
  • Kyoto Institute of Technology,
  • Trinity College Dublin,
  • Karlsruhe Institute of Technology,
  • Takeda,
  • BMW Swiss,
  • oraz wiele innych.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania cennych kontaktów, co ma zaowocować realizacją projektu studenckiego z uniwersytetem partnerskim w ramach sieci.

Ponadto, Ewelina Nycz z Wydziału Zarządzania uczestniczyła w warsztatach Global Design Thinking (GDTW), które odbyły się online 1 marca 2024 r. oraz stacjonarnie w dniach 7-13 marca
2024 r. w HPI d-school w Poczdamie. GDTW to koncepcja, która wykracza poza podstawowe wprowadzenie do Design Thinking jako metody projektowej. Format warsztatów pozwala na pogłębienie wiedzy o myśleniu projektowym i tworzeniu scenariuszy przyszłościowych, które wypełniają lukę między „tym, co jest" a „co by było, gdyby". W warsztatach uczestniczyło około 50 uczestników z blisko 15 krajów.

SUGAR to globalna sieć łącząca partnerów korporacyjnych ze studentami z 24 uniwersytetów reprezentujących 4 kontynenty. W tym międzynarodowym środowisku studenci zapoznają się
z narzędziami projektowania zorientowanego na człowieka w środowisku interdyscyplinarnego uczenia się opartego na praktyce przez okres jednego roku akademickiego. Globalne zespoły studentów prototypują, testują i optymalizują w celu opracowania i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań dla rzeczywistych wyzwań projektowych stawianych przez międzynarodowych sponsorów korporacyjnych. Sieć SUGAR zapewnia studentom i sponsorom korporacyjnym idealną okazję do współdziałania.

Przystąpienie Politechniki Rzeszowskiej do tego projektu otwiera szerokie możliwości rozwoju
i współpracy dla studentów oraz całej społeczności akademickiej. Tego rodzaju i podobne inicjatywy będą realizowane w ramach niedawno powstałej przestrzeni Rzeszów Design Factory.