Strona: Wizyta studyjna w University of Tartu (Estonia) / Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Wizyta studyjna w University of Tartu (Estonia)

2023-08-30
Prezentacja w przestrzeni Sandbox

W dniach 28-30 sierpnia zespoły z Politechniki Rzeszowskiej oraz Politechniki Białostockiej w składzie:

Grzegorz Kubas,
Paweł Kuraś,
Wojciech Strojny,
dr Izabela Senderacka
dr Joanna Szydło

odbyły studyjną wizytę w University of Tartu, w celu zapoznania się z funkcjonowaniem Delta: Sandbox - placówki działającej w ramach Design Factory Global Network,  oraz Centre for Entrepreneurship and Innovation, odpowiedzialnego za transfer technologii wypracowanej na University of Tartu na rynek komercyjny. Wizyta została odbyta w związku z trwającymi przygotowaniami do otwarcia placówek działających w ramach sieci DFGN na Politechnice Rzeszowskiej oraz Białostockiej (której otwarcie - w przypadku PRz - zaplanowane jest na koniec 2023 roku), zaś działania odbywają się w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Podczas spotkania wymieniono się cennymi doświadczeniami oraz zapoznano się z zasadami współpracy z przemysłem oraz komercjalizacji na Uniwersytecie Tartu, który znajduje się w 1% najlepszych uczelni świata, zaś jego rozwiązania dot. wspierania naukowców w przenoszeniu na rynek swoich rozwiązań uważane są za wzorcowe w skali świata, ustępując jedynie uniwersytetom amerykańskim.

Podczas wizyty spotkano się z zespołem Delta: Sandbox, pod przewodnictwem Marii Laanelepp, który wdraża wśród studentów zasady myślenia według tzw. design thinkingu, pozwalając studentom rozwiązywać prawdziwe problemy pochodzące od partnerów komercyjnych według takiej właśnie metodologii. Przedstawiono ogólne założenia, rozwiązania formalne, a także sposoby na pozyskiwanie partnerów komercyjnych i finansowania dla takiego przedsięwzięcia, a także starano się przedstawić rozwiązania potencjalnie korzystne także dla "naszego" uniwersyteckiego ekosystemu, nieco odmiennego od estońskiego.

Spotkano się również z przedstawicielami Centre for Entrepreneurship and Innovation uniwersytetu, reprezentowanym przez Triinu Lööve - lidera pre-inkubacji, gdzie przedstawiono jak przebiega proces komercjalizacji na uniwersytecie w Tartu, z jakimi przeszkodami muszą się mierzyć oraz przedstawiono możliwości potencjalnej współpracy między naszymi uczelniami.