Strona: Wykłady dla uczniów na WBMiL / Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Wykłady dla uczniów na WBMiL

2023-04-21
, red.  Kamil Sidor

W 20 i 21 kwietnia 2023 roku odbyły się na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa (WBMiL) wykłady dla uczniów szkół średnich. Wykłady te prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich Wydziału. Ich realizacja odbywa się w ramach projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - działanie 1 „Z technikum na Politechniki”.

Zajęcia wkomponowały się w dni Otwarte WBMiL oraz Politechniki Rzeszowskiej. Wykłady cieszyły dużym zainteresowaniem uczniów, głównie, branżowo powiązanego Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie.

Dnia 20 marca 2023 roku wykłady przeprowadzili:

• Dr inż. Józef Grzybowski, nt.: Współczesne wyposażenie samolotu,
  • Dr hab. inż. Wojciech Nowak, prof. PRz, nt.: Ewolucja samochodów - od bryczek z silnikiem po dzieło sztuki techniki,
  • Dr inż. Sławomir Górka, nt.: Nowoczesne systemy teleinformatyczne poprawiające bezpieczeństwo w wyczynowym szybownictwie.

W dniu 21 kwietnia 2023 r. odbyły się zajęcia:

• Dr inż. Daniel Lichoń, nt.: Wprowadzenie do projektowania samolotu,
  • Dr hab. inż. Paweł Woś, prof. PRz nt.: Diagnostyka pokładowa OBD w pojazdach samochodowych oraz nt.: Skanowanie 3D w technice motoryzacyjnej.

Kolejne zajęcia w ramach tego projektu odbędą się 28 kwietnia, a następnie w miesiącu maju i czerwcu 2023 roku. Wśród tych zajęć pojawią się nie tylko wykłady, ale również laboratoria.

Andrzej Pacana